Beta glukany, w jakim celu się je stosuje
Beta-glukany są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego, obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Poziom cholesterolu i ryzyko chorób układu krążenia Beta-glukany mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie jego wchłaniania przez jelita. Ponadto beta-glukany mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca i choroby układu krążenia
Jak działają beta-glukany?
Beta-glukan to naturalny polisacharyd, który można znaleźć w drożdżach i grzybach. Jego nazwa pochodzi od struktury chemicznej, która jest bardzo podobna do tej w celulozie. Beta-glukan jest niezbędny do budowy ściany komórkowej, a także do tworzenia włókien kolagenowych. Beta-glukan może pomóc osobom z cukrzycą, ponieważ przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi. Może to być przydatne dla osób, które mają problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Beta-glukan może również pomóc osobom z nadwagą i otyłością, ponieważ pomaga on regulować metabolizm. Beta-glukan może pomóc zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. Jest to przydatne w leczeniu stanów zapalnych, takich jak astma i przewlekłe obrzękowate zapalenie stawów. Beta-glukan może również pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby nerek. Beta-glukan jest sprzedawany w postaci kapsułek, tabletek i proszku. Można go kupić bez recepty w większości aptek.
Źródła beta glukanów
Do najpopularniejszych źródeł beta glukanów należą:
- drożdże piwne
- skórki owoców i warzyw
- kłosy pszenicy i jęczmienia
- kwiaty i owoce dzikiej róży
Największe ilości beta glukanu znajdziemy w preparatach z owoców dzikiej róży. Zawartość tego składnika w owocach tej rośliny szacuje się na około 70%. Owoce dzikiej róży są więc najlepszym źródłem beta glukanu. Suplementy diety zawierające tę substancję są bardzo popularne i dostępne w każdej aptece.
Przeciwwskazania
Właściwości lecznicze i przeciwwskazania są znane powszechnie wśród wszystkich rodzajów żywności uzupełniających. W przypadku tego produktu jest ono przede wszystkim związane z właściwościami wykorzystywanymi w przemyśle spożywczym. Celem tego suplementu jest zmniejszenie poziomu glukozy we krwi i przeciwdziałanie jego wzrostowi. W przypadku przedawkowania może wystąpić odwrotny efekt. Ponadto lek jest przeciwwskazany w przypadku:
- Cukrzyca typu I
- Cukrzyca ciężarnych kobiet
- Wiek wynoszący poniżej 18 lat
- Nietolerancja laktozy
- Niedobór laktazy
- Zmniejszona aktywność enzymu glukozoza-6-fosfatazę
- Ciąża i karmienie piersią
- Nadciśnienie
- Zespół Cushinga
- Choroby trzustki