Leczenie alkoholizmu – jak wygląda?
Leczenie alkoholizmu i potrzeba funkcjonowania ośrodków odwykowych.
Coraz więcej osób z roku na roku przyznaje się do nadużywania alkoholu. Nie trzeba zastanawiać się nad tym, jaka jest ukryta liczba faktycznych alkoholików i czy rzeczywiście jest tak źle, ponieważ odnotowywane jest coraz więcej zgonów spowodowanych alkoholową marskością wątroby. Jest to dosyć duży wyznacznik wzrostu nadużywania alkoholu, ponieważ do alkoholowej marskości wątroby może dojść zarówno bardzo wszystko, jak i przy małych ilościach alkoholu regularnie wprowadzanych do organizmu. Dlatego też leczenie alkoholizmu i ogólne funkcjonowanie ośrodków odwykowych jest jak najbardziej potrzebne. Zarówno tych zarządzanych przez państwo, jak i tych, które działają jako prywatne ośrodki leczenia uzależnień.
Leczenie alkoholizmu – detoks i terapia.
Aby podjąć się leczenia swojego uzależnienia od alkoholu należy przede wszystkim podejść do tego z odpowiednią motywacją. Zmuszenie do leczenia choroby alkoholowej jest niezwykle trudne i mowa tu także o przymusie ze strony instytucji. Żeby mogło dojść do odpowiedniej terapii alkoholik musi wykazać chęci wyjścia z nałogu, zdawać sobie sprawę z tego, jak faktycznie wygląda leczenie alkoholizmu, a także godzić się na zastosowanie różnych metod kuracji antyalkoholowej. Jedną z nich jest tak zwany detoks alkoholowy, czyli odtruwanie alkoholowe. Jest to proces stosowany w przypadku ciągów alkoholowych mających na celu oczyszczenie organizmu przed terapią i leczeniem. Zazwyczaj trwa on od 7 do 10 dni i polega na całkowitym odstawieniu alkoholu pod nadzorem personelu medycznego, który podaje środki wspomagające odtruwanie. Są to najczęściej iniekcje i kroplówki z magnezu, witaminy B oraz potasu. Ponadto podczas detoksu pojawia się wiele objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Są to biegunki i wymioty, bóle głowy, jak i całego ciała, dreszcze. Z objawów psychicznych silne stany lękowe, bezsenność, a nawet silne napady agresji oraz omamy. W tym przypadku leczenie alkoholizmu alkoholowe odtruwające może być wspomagane środkami przeciwbólowymi i uspokajającymi.
Leczenie alkoholizmu – czy można zmusić kogoś do terapii antyalkoholowej?
Nie można zmusić osoby do terapii alkoholowej, dopóki jego choroba nie wpływa bardzo znacząco na innych. Mówiąc tu znacząco, co może być niesprawiedliwe dla rodzin alkoholików mamy na myśli tylko i wyłącznie bardzo duże zakłócenia miru domowego spowodowane przez alkoholizm, cios w dobrostan rodziny, a głównie zdrowie psychiczne najmłodszych jej członków albo występki karalne pod wpływem alkoholu. Leczenie alkoholizmu przymusowe może być zasądzone w przypadku, gdy odpowiednia i znacząca dokumentacja wykaże, że bez tego nie ma szans na poprawę.