Leczenie alkoholizmu w Polsce.

Leczenie alkoholizmu – kto potrzebuje?

O tym, kto powinien zgłosić się na terapię alkoholową ciężko jest mówić jako ogólne zalecenie. Tak naprawdę każdy, kto rozumie, że ma problem z alkoholem powinien zastanowić się, czy chce z niego wyjść i czy będzie w stanie przebrnąć przez leczenie. Inna kwestią jest to, że w Polsce od lat wskaźnik liczby ludzi uzależnionych od trunków wyskokowych cały czas rośnie. Ma to też przełożenie na liczbę zgonów wywoływanych alkoholową marskością wątroby. Leczenie alkoholizmu (więcej informacji https://alkovip.pl/leczenie-alkoholizmu-metody-objawy-choroby-rodzaje-alkoholizmu/ ) zdaje się, więc być opcją dla wielu osób. I tu należy podkreślić, że ośrodki leczenia uzależnień zgodnie mówią o tym, że alkohol w takim samym stopniu dotyka wszystkich grup społecznych, płci i wieku.

Leczenie alkoholizmu – objawy uzależnienia od alkoholu.

W przypadku nałogów bardzo często pojawia się usprawiedliwianie swoich potrzeb zarówno przez osobę chorą, jak i nierzadko przez jej najbliższych, choć to oni jednak najczęściej zauważają to pierwsi. Zadając sobie pytanie, czy jest się uzależnionym od alkoholu należy przemyśleć kilak rzeczy. Czy odczuwa się głód alkoholowy, nawet w lekkim stopniu, który objawia się poczuciem, że chętnie sięgnęło, by się po kieliszek tu i teraz? Czy stosuje się tak zwaną metodę klina, czyli zmniejszania objawów po spożyciu alkoholu poprzez wypicie jego kolejnej porcji? Czy alkohol znajduje dosyć często odzwierciedlenie w planach na czas wolny? Czy z powodu alkoholu zdarzyło się zawalić relacje z bliskimi, znajomymi a także nie wywiązać się z obowiązków zawodowych. Czy alkohol w jakichś sposób zastąpił dotychczasowe hobby i pomysły na spędzanie wolnego czasu? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi tak, należy zastanowić się, czy nie jest nam potrzebne leczenie alkoholizmu w jednej z klinik, czy ośrodków. Najważniejsze jednak jest to, aby do tych odpowiedzi podchodzić z całkowitą szczerością i jeżeli nie jesteśmy pewni jak odpowiedzieć na któreś z pytań bezpiecznie jest zakładać, że odpowiedź jest twierdząca. Podobnie, gdy mamy ochotę usprawiedliwić powyższe zachowania.

Leczenie alkoholizmu – czy można zmusić do podjęcia terapii antyalkoholowej.

Teoretycznie nie można nikogo zmusić do detoksu i późniejszego leczenia uzależnień, szczególnie że zazwyczaj w takim przypadku nie przyniesie ono skutku. Jednak w praktyce istnieją pewne przesłanki mogące sprawić, że osoba uzależniona zostanie skierowana na przymusowy odwyk przez sąd rejonowy. W takim, jednak wypadku należy wykazać, że osoba poprzez nałóg niszczy dobrostan najbliższych, picie alkoholu doprowadza do nieodpowiednich zachowań, jak i nałóg wpływa źle na dzieci w rodzinie.